Puni naziv projekta

Voda, tlo i kultivar – temeljni elementi održive poljoprivrede u klimatskim promjenama

Akronim projekta

VoTiKult

Voditelj projekta

Dr. sc. Ivica Beraković, znanstveni suradnik

Članovi/ce projektnog tima

  1. Dr. sc. Marko Josipović, znanstveni savjetnik u trajnom izboru, Poljoprivredni institut Osijek
  2. Dr. sc. Hrvoje Plavšić, znanstveni suradnik, Poljoprivredni institut Osijek
  3. Izv. prof. dr. sc. Monika Marković, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek
  4. Antonija Strilić, mag. ing. agr., asistent, Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek

Izvor financiranja projekta

Nacionalni plan oporavka i otpornosti 2021.-2026. u okviru Programskog ugovora s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih

Iznos financiranja projekta

20.000,00 EUR

Sažetak projekta

Projekt obuhvaća četverogodišnje istraživanje svojstava kakvoće frakcija zrna, tri sorte soje, Ika, Sonja i Korana i tri sorte pšenice, Indira, Barba i Kraljica, neke pokazatelje kemijskog sastava i fotosintetske aktivnosti u vegetativnoj fazi razvoja u optimalnim uvjetima i vodnog stresa. Istraživanja bi obuhvatila: randman dorađenog zrna, apsolutna i hektolitarska masa, sadržaj vode, bjelančevina i nekih aminokiselina u zrnu pšenice, sadržaj ulja, bjelančevina i aminokiselina u zrnu soje, klijavost, energija klijanja i cold test. Pri doradi sjemena bi se izdvojile dvije frakcije po krupnoći zrna krupna i sitna. Na listu pšenice u fazi vegetativnog porasta mjerila bi se aktivnost fotosinteze u optimalnom sadržaju vode u tlu i u vodnom stresu mjerenom različitim metodama vlažnosti tla. Vodni stres će se pratiti analizom prolina i MDA koncentracije kao reakcija biljke na stres. Istraživanje ćs utvrditi utjecaj klime na svojstva kultivara pšenice i soje. Ako se sitnije zrno po brojnim svojstvima ne razlikuje od krupnog, mogao bi se povećati randman sjemena za sjetvu. U izvanrednim situacijama nedostatka sjemena za sjetvu (suša, prirodne nepogode i katastrofe), nedostatak se može ublažiti sjetvom sitnijeg sjemena. Rezultate dobivene iniciranjem suše i utvrđivanjem intenziteta suše na pšenici i soji povezati s promjenom klime.

Ciljevi projekta

Glavni ciljevi projekta su:

  1. Utvrditi randman dorađenog zrna prema (naturalno proizvedenoj količini) u godini istraživanja i povezati ju s klimatskim uvjetima tijekom vegetacije uspoređujući ju s višegodišnjim prosjekom (30 godina).
  2. Utvrditi značajnost razlika u krupnoći zrna (krupna i sitna frakcija, te srednja u dijelu istraživanja), dorađenog sjemena pšenice i soje.
  3. Istražiti razlike između kultivara u frakcijama zrna (krupna i sitna frakcija u procesu dorade) i njihova svojstva u uvjetima nicanja i energije klijanja, te ranog porasta.
  4. Istražiti postoje li statistički značajne razlike u pokazateljima kakvoće između frakcija i između kultivara: sadržaj ulja, bjelančevina i određenih aminokiselina u zrnu soje i sadržaj škroba, bjelančevina i određenih aminokiselina u zrnu pšenice.
  5. Praćenje vodnog stresa i reakcija biljaka pri različitim metodama mjerenja vlažnosti tla
  6. Utvrditi vodna svojstva tla u uzgojnoj posudi i temeljem dobivenih rezultata odrediti režim navodnjavanja
  7. Za vrijeme trajanja projekta napisati tri izvorna znanstvena rada kategorije a1 (izlistana u WOS-u, od Q1 do Q4); 2 stručna ili znanstvena rada A2 i 2 stručna ili znanstvena rada na savjetovanju s međunarodnim sudjelovanjem
  8. Prijem asistenta za rad na projektu

Financira Europska Unija