Naziv projekta

Intervencija 70.05. – Potpora za očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora u poljoprivredi

 

Strateški plan:
Zajednička poljoprivredna politika Republike Hrvatske (2023. – 2027.)

 

Projektni tim:

  • Dr. sc. Tihomir Čupić – RS Krmno bilje
  • Dr. sc. Krešimir Dvojković – RS Žitarice i kukuruz
  • Dr. sc. Alojzije Lalić – RS Žitarice i kukuruz

Odgovorna osoba:
Dr. sc. Tihomir Čupić, znanstveni savjetnik u trajnom izboru

 

Financiranje

Izvori financiranja:

  • Europski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EPFRR)
  • Državni proračun Republike Hrvatske

Ukupan iznos: 81.910,00 EUR

  • EPFRR: 65.528,00 EUR
  • Državni proračun RH: 16.382,00 EUR

 

Sažetak projekta

Očuvanje, održivo korištenje i razvoj genetskih izvora od iznimne je strateške važnosti za Republiku Hrvatsku u okviru klimatskih promjena. Aktivnosti uključuju regeneraciju biološkog i genetskog materijala putem on-farm i ex-situ metoda.

U okviru on-farm očuvanja, određene primke žitarica odabrane zbog svoje kvalitete za prehranu ljudi i životinja bit će umnožene i dostupne zainteresiranim korisnicima. Planira se i umnažanje sjemena lucerne za ishranu stoke, a nakon žetve sjeme će biti dorađeno, upakirano i spremno za distribuciju zainteresiranim proizvođaćima.

U sklopu aktivnosti ex situ očuvanje u okviru Nacionalne banke biljnih gena, vršiti će se prikupljanje i pribavljanje biološkog i genetskog materijala. Na području zapadne kontinentalne Hrvatske izvršit će se prikupljanje i lociranje genetskih izvora. U planu je prikupit populacije Medicago sativa, falcata i media, kao i druge mahunarke koje se nalaze na navedenom području. Prilikom prikupljanja materijala radit će se lociranje, mapiranje, kao i  praćenje vegetacije uz pomoć drona. U planu je mapirati i pratiti gustoću populacije leguminoza na poznatim lokacijama te pratiti gustoću populacija kroz godine na određenim lokacijama. U svrhu ex situ regeneracije genetskog materijala planirano je regenerirati 125 primki žitarica posijanih tijekom 2023. godine te 15 primki leguminoza prikupljenih u razdoblju od 2018. do 2022. godine. Regeneracija primki s malo sjemena i problematičnom stranooplodnjom umnožit će se u kontroliranim uvjetima laboratorija. Sjeme žitarica dobiveno iz žetve će biti očišćeno i dorađeno te će se usporediti s dostupnim opisima primki. Suho sjeme će se spremiti u klima komoru na dugotrajno čuvanje na Poljoprivrednom institutu Osijek. Regenerirani i prikupljeni materijali krmnog bilja bit će obrađeni i pohranjeni na kratkotrajnu pohranu do -5 °C gdje će se čuvati do trenutka zasnivanja ex situ nasada ili umnožavanja sjemena pod svijetlima za rast.

Dodatno, projekt uključuje istraživanja utjecaja klimatskih promjena na biljke. Kroz poljske i laboratorijske pokuse analizirat će se multispektralne refleksije leguminoza, gustoća populacija i utjecaj suše. Planirana istraživanja provodit će se u stvarnom vremenu pomoću modernih tehnoloških metoda, uz analize poulacija žitarica i leguminoza na stres izazvan sušom.

Cilj projekta je očuvanje i razvoj genetskih izvora za održivu poljoprivredu i prilagodbu klimatskim promjenama.

Aktivnosti projekta

  1. On-farm očuvanje i upravljanje:
    • Umnažanje sjemena žitarica i mahunarki.
    • Distribucija sjemena proizvođačima za uzgoj.
  2. Ex-situ očuvanje:
    • Prikupljanje genetskog materijala na terenu.
    • Regeneracija biološkog materijala i njegovo dugotrajno pohranjivanje.
  3. Promocija održive upotrebe:
    • Istraživanje utjecaja klimatskih promjena na populacije žitarica i mahunarki.
    • Razvoj tehnologija praćenja vegetacije putem novih tehnologija.