Poljoprivredni institut Osijek (Južno predgrađe 17, 31000 Osijek, OIB: 03665720049) u daljnjem tekstu POZIVATELJ upućuje poziv obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima, tvrtkama i obrtima s poljoprivrednom djelatnošću koje u svojem poslovanju primjenjuju najmanje jednu tehniku gospodarenja ugljikom u daljnjem tekstu PRIJAVITELJI na sudjelovanje u projektnoj aktivnosti A1.4 Širenje praksi gospodarenja ugljikom projekta Carbon Farming CE „Development of Carbon Farming in the Central Europe“.

Sudjelovati može ukupno 5 (pet) Prijavitelja, a prihvatljive tehnike gospodarenja ugljikom su:

  1. Eksterna organska gnojiva – organska gnojidba
  2. Realokacija žetvenih ostataka s jedne površine na drugu
  3. Dodatni pokrovni usjevi (umjesto ugara)
  4. Diverzifikacija (širenje) plodoreda
  5. Agrošumarstvo
  6. Reducirana obrada tla (konzervacijska poljoprivreda)
  7. Kalcizacija tla

Osim zadovoljavanja uvjeta o prakticiranju jedne od sedam navedenih tehnika potrebno je i ispuniti Prijavni obrazac u obliku Google forms-a koji se nalazi online na linku: https://forms.gle/uaUAqWbPXeQRAyFH8 

Nakon što Prijavitelji ispune Prijavni obrazac projektni tim Pozivatelja će ih pregledati i objaviti popis odabranih Prijavitelja na web stranici Pozivatelja.

Aktivnosti Prijavitelja:

  1. Obilazak svojih poljoprivrednih površina na kojima se prakticira najmanje jedna tehnika gospodarenja ugljikom s projektnim timom Poljoprivrednog instituta Osijek.
  2. Fotografiranje poljoprivrednih površina i provođenje tehnika gospodarenja ugljikom od interesa projekta na poljoprivrednim površinama.
  3. Sudjelovanje u intervjuu s projektnim timom Poljoprivrednog instituta Osijek.

Uvjeti za odabir 5 Prijavitelja:

  1. Prakticiranje minimalno jedne od sedam navedenih tehnika gospodarenja ugljikom
  2. Točnost ispunjenog Prijavnog obrasca
  3. Vremenski period primjene tehnika gospodarenja ugljikom (prednost imaju oni s duljim iskustvom)
  4. Vremenu prijave na javni poziv (prednost imaju prvih 5 poljoprivrednika s duljim iskustvom prakticiranja tehnika gospodarenja ugljikom)

Prijavitelji i Pozivatelj sklopit će Ugovore o pružanju usluga, a nakon izvršenih svih aktivnosti navedenih u ovom Pozivu i Ugovorima o pružanju usluga Pozivatelj će jednokratno isplatiti naknadu u neto iznosu od 350,00 EUR-a svakom Prijavitelju pojedinačno.

Privola o davanju suglasnosti za korištenje osobnih podataka za potrebe provedbe aktivnosti A1.4 Širenje praksi gospodarenja ugljikom projekta Carbon Farming CE „Development of Carbon Farming in the Central Europe“ u 2025. godini potpisuje se prilikom potpisivanja Ugovora o pružanju usluga.

Rok za prijavu na sudjelovanje je do 11. srpnja 2025.

Sažetak projekta:

Staklenički plinovi značajno utječu na globalno zagrijavanje, a poljoprivredni sektor sudjeluje s više od 10% emisija svih stakleničkih plinova. Prema tome, potrebno je poticati i razvijati aktivnosti koje će doprinijeti ublažavanju posljedica klimatskih promjena. Projekt Carbon Farming CE „Development of Carbon Farming in the Central Europe“ pridonijet će klimatskoj neutralnosti uvođenjem i prihvaćanjem tehnika sekvestracije ugljika, poslovnih modela, rješenja za praćenje i politika za skladištenje atmosferskog ugljika kao organskog ugljika u tlu. Za vrijeme provedbe projekta testirano je osam tehnika sekvestracije ugljika i pet poslovnih modela u devet zemalja srednje Europe, a razvit će se transnacionalni vodič za implementaciju tehnika sekvestracije ugljika u poslovanje 45 poljoprivrednih proizvođača. Navedene projektne aktivnosti rezultirat će povećanom ulogom poljoprivrednog sektora u smanjenju emisija stakleničkih plinova i doprinijet će klimatskoj neutralnosti srednje Europe.