Odjel za Oplemenjivanje i genetiku krmnog bilja Poljoprivrednog instituta Osijek održao je Treći seminar projekta Carbon Farming CE „Development of Carbon Farming in the Central Europe“ u sklopu Interreg Programa Središnja Europa 2021. – 2027. Projektni tim sastavljen je od pet članova Odjela za oplemenjivanje i genetiku krmnog bilja: dr. sc. Marijana Tucak, dr. sc. Tihomir Čupić, dr. sc. Goran Krizmanić, Branimir Tokić, mag. ing. agr. i Katarina Perić, mag. ing. agr. Seminar se održao 3. ožujka 2025. s početkom u 11 sati na Poljoprivrednom institutu Osijek. Fokus seminara bile su metode praćenja sekvestracije ugljika u tlu s osvrtom na tehnike gospodarenja ugljikom i poslovne modele, ali i organsku tvar, sekvestraciju i plodnost tala u održivosti poljoprivredne proizvodnje.
Dr. sc. Marijana Tucak, predstojnica Odjela za oplemenjivanje i genetiku krmnog bilja uvodnim riječima otvorila je seminar te je predstavila projekt, projektne partnere iz devet zemalja i članove projektnog tima Poljoprivrednog instituta Osijek. Istaknula je cilj projekta i sve veću učestalost ekstremnih vremenskih pojave te važnost provedbe politika i mjera za ublažavanje učinaka klimatskih promjena u svim gospodarskim sektorima. Također je istaknula značaj sekvestracije ugljika i njegovu ulogu u postizanju klimatske neutralnosti u srednjoj Europi.
Katarina Perić, mag. ing. agr. nadovezala se na prezentaciju dr. sc. Tucak te upoznala sudionike seminara s radnim paketima projekta i već održanim seminarima. Istaknula je ciljeve seminara kako na hrvatskoj tako i na srednjoeuropskoj razini. Radi boljeg razumijevanja ciljeva projekta objasnila je poslovne modele gospodarenja ugljikom i definirala koncepte sekvestracije ugljika i gospodarenja ugljikom. Predstavila je deset tehnika uzgoja ugljika i rezultate pokusa koji su u sklopu projekta provedeni na Poljoprivrednom institutu Osijek.
Branimir Tokić, mag. ing. agr. istaknuo je važnost praćenja stanja tla radi optimizacije poljoprivredne produktivnosti, sprječavanja degradacije tala, osiguravanja zdravlja tla i sigurnosti hrane, sekvestracije ugljika i slično. U sklopu svoje prezentacije upoznao je sudionike s tri metode praćenja sekvestracije ugljika u tlu: vizualna procjena tla, procjena zaliha ugljika u tlu i ispitivanje enzimatske aktivnosti i indeks kvalitete tla (SQI). Svaku metodu je detaljno objasnio potkrepljujući ih primjerima.
Prof. dr. sc. Zdenko Lončarić s Fakulteta agrobiotehničkih znanosti Osijek, govorio je o tlu kao uvjetno obnovljivom prirodnom resursu s višestrukim funkcijama u kruženju vode, organske i mineralne tvari, agrosferi, antroposferi, funkcijama tla, plodnosti tla te utjecaju čovjeka na degradaciju tla. Upoznao je sudionike s različitim vrstama procesa degradacije tala, uključujući kemijsku, fizikalnu i biološku, a pritom se osvrnuo na procese degradacije koji su najzastupljeniji u Hrvatskoj. Detaljno je predstavio podatke analiza tla koji se tiču smanjenja humoznosti tala i njihovog zakiseljavanja te je pritom istaknuo važnost organske gnojidbe i kalcizacije tla.
Nakon informativnih izlaganja uslijedila je zanimljiva rasprava u kojoj su aktivno sudjelovali svi polaznici seminara, a koja se neometano nastavila i tijekom domjenka.